САЙТ
ВЧИТЕЛЯ БІОЛОГІЇ
Добряк Л.М.

 

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПЛАЗУНІВ, ЇХ ЗНАЧЕННЯ ТА ОХОРОНА




РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПЛАЗУНІВ, ЇХ ЗНАЧЕННЯ ТА ОХОРОНА

Тема:         Різноманітність плазунів, їх значення та охорона.

Цілі:

-         ознайомити учнів з різноманітністю плазунів, розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності представників цього класу у зв’язку з умовами життя, визначити їх значення в природі та житті людини, необхідність охорони;

-         розвивати вміння логічно мислити, порівнювати й робити висновки;

-         виховувати любов до всього живого й бережливе ставлення до тварин.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна проектор, комп’ютерний клас, підручник.

Хід уроку

І. Організаційний момент, створення психологічного настрою

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Яких представників класу Плазуни ви знаєте?
  2. За якими ознаками цих тварин відносять до класу Плазуни?
  3. 3.     На які ряди поділяються ці тварини?

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності, повідомлення теми та визначення цілей уроку

Учитель:

Сьогодні на уроці ми здійснимо цікаву подорож у світ рептилій, познайомимося із найбільш загадковими й дивовижними сторонами їх життя… Ви дізнаєтеся:

  • чи є зуби в черепахи;
  • як відрізнити безногих ящірок від змій;
  • як відрізнити гадюку від вужа;
  • хто швидко змінює колір шкіри;
  • хто такі алігатори, гавіали, каймани;
  • як надати першу допомогу в разі укусу змій.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Інструктаж  щодо організації роботи учнів на уроці.

- Клас буде поділений на 4 групи, кожна група отримає завдання.

 

І група. Завдання: Ознайомитися з представниками рядів Черепахи та Крокодили (використовуючи електронний навчальний засіб та підручник §41 стор. 213-214) , виявити характерні ознаки ряду Черепахи та ряду Крокодили. Заповнити таблицю у зошиті.

 

Ряд

Характерні ознаки

Представники

 

 

 

 

ІІ група. Завдання: Ознайомитися з представниками підряду Ящірки ( використовуючи електронний навчальний засіб та підручник §41 стор. 211) , виявити характерні ознаки підряду. Заповнити таблицю у зошиті.

 

Ряд, підряд

Характерні ознаки

Представники

 

 

 

 

ІІІ група. Завдання: Ознайомитися з представниками підряду Змії, виявити характерні ознаки підряду. Заповнити таблицю у зошиті.

 

Ряд, підряд

Характерні ознаки

Представники

 

 

 

ІІІ група. Завдання:

 Ознайомлення з матеріалами розділу «Охорона плазунів» (використовуючи мультимедійний проектор) та «Людина і світ тварин» ( підручник стор. 215) та дайте відповіді на запитання:

  1. 1.     Чому треба охороняти плазунів?
  2. 2.     Які плазуни потребують охорони?
  3. 3.     Які плазуни занесені до Червоної книги України?
  4. 4.     Що ми можемо зробити, щоб зберегти ці види?
  5. 5.     Як надати першу допомогу при укусі змії?

На опрацювання нового матеріалу кожній групі відводиться 15 хв.

На обговорення в групах – 5 хв.

Після обговорення представник (або декілька представників) групи презентує результати роботи групи. (Учні продовжують заповнення таблиці) – 10 хв.

 

Результати роботи групи І.

 

Ряд Черепахи

Особливості будови:

  • мають панцир, який вкриває все тіло і зростається  з частинами скелету;
  • хвіст, голова й  кінцівки можуть втягуватися під панцир;
  • щелепи не мають зубів і вкриті роговими пластинами;
  • ростуть все життя,  не линяють;
  • пересуваються повільно, кінцівки короткі.

Представники:

  • болотяна черепаха ( мешкає в Україні);
  • зелена черепаха;
  • шкіряста черепаха;
  • тракакса;
  • трионікс.

 

Ряд Крокодили

Характерні ознаки:

  • форма тіла ящіркоподібна, мають довгий сплюснутий з боків хвіст;
  • голова сплюснута, з довгими щелепами;
  • тіло вкрите роговими щитками;
  • ніздрі й очі трохи підняті над поверхнею голови;
  • ніздрі і слухові отвори під час пірнання закриваються клапанами;
  • серце чотирикамерне.

Представники:

  • алігатори;
  • гавіали;
  • каймани.

 

Результати роботи групи ІІ.

Ряд Лускаті, підряд Ящірки

         До цього підряду належать 4 тис. видів ящірок. Представники відрізняються забарвленням, розмірами, зовнішнім виглядом, способом життя. Але мають ряд спільних рис.

Характерні ознаки:

  • витягнуте тіло;
  • довгий рухомий хвіст;
  • добре помітна шия;
  • на очах рухомі повіки;
  • добре розвинуті кінцівки( за винятком безногих);
  • є барабанні перетинки;
  • характерне явище автотомія ( саморуйнування).

Представники:

  • варани;
  • хамелеони;
  • гекони;
  • ігуани;
  • веретільниця, жовтопуз (безногі ящірки);
  • справжні ящірки (прудка, зелена, живородна ящірка).

 

Ящірки добре бачать лише зблизька, реагують тільки на рухому живу здобич, чують добре, але реагують лише на важливі для них сигнали, їхній довгий роздвоєний язик слугує органом дотику, смаку й навіть нюху.

Учитель: Найбільш таємничими тваринами серед плазунів є змії. Відомо багато  легенд, повір’їв, прислів’їв, пов’язаних зі зміями. За те, що біблійний змій спокусив жінку скуштувати заборонений плід, Господь звелів усім зміям повзати на череві. Та незважаючи на це, змії вважаються найбільш холоднокровними вбивцями, які добре пристосовані до своєрідного способу життя. Що це за пристосування? Що являють собою сучасні змії?

 

Результати роботи групи ІІІ.

Ряд Лускаті, підряд Змії

Характерні ознаки:

  • не мають ніг, пересуваються, плазуючи і звиваючись усім тілом;
  • живляться тільки тваринною їжею і ковтають її цілком;
  • повіки у змій зрослися та стали прозорими;
  • барабанна перетинка відсутня, тому змії глухі;
  • хребет складається з великої кількості хребців, грудини немає, ребра закінчуються вільно;
  • кіски щелеп з’єднані розтягнутими зв’язками і є рухомими;
  • зуби загнуті назад,є отруйний зуб.

Представники:

  • гадюка звичайна і степова ;
  • вуж звичайний і водяний;
  • медянка, полози - леопардовий, лісовий, чотирисмугий;
  • королівська кобра, гюрза,ефа;
  • пітон, удав, анаконда.

 

Результати роботи групи ІV.

  1. 1.     Щорічно зменшується кількість плазунів на планеті. Причинами пригніченого стану цих тварин є:
  • руйнування природних ландшафтів та місць існування плазунів;
  • хибне ставлення до змій;
  • винищення тварин людиною.
  1. 2.     В Європі всі рептилії без винятку вважаються видами, що потребують охороні. Причому особливо охороняються такі види як:
  • ящірка прудка;
  • ящірка зелена;
  • черепаха болотяна.

До Червоної книги України занесені такі види:

  • гекон кримський;
  •  жовтопуз;
  • мідянка;
  • полоз жовточеревий;
  • полоз леопардовий;
  • полоз лісовий, ескулапові змія;
  • полоз чотирисмугий;
  • гадюка степова східна.
  1. 3.     Що ми можемо зробити, щоб зберегти ці види?

Не знищуйте їх, не виловлюйте і не тримайте вдома чи то заради забави. Чи то для спостереження, чи навіть для дослідження. Відірвані від природного середовища тварини мучаться та гинуть. Адже забезпечити потрібні їм умови життя дуже важкою

Спостерігайте їх у природі, фотографуйте, і, звичайно, захоплюйтеся, дивуйтеся  ними.

  1. 4.     Якщо людину вкусить гадюка, треба:

- терміново звернутися до лікаря;

- забезпечити повну нерухомість ураженої кінцівки;

- давати потерпілому багато води або чаю.

- корисними в таких випадках є заспокійливі і серцеві засоби та протиалергійні препарати.

Пам’ятайте: ні в якому разі не можна перетягувати джгутами укушені кінцівки, робити надрізи, припікати, давати алкоголь, це може тільки погіршити стан потерпілого.

 

V. Узагальнення й систематизація знань учнів

1. Як відрізнити ящірку від змії?

    Відповіді учнів:

-         у ящірки рухливі повіки, а в змії погляд немиготливий;

-         у змій шкіра відділяється цільним шматком, як панчоха, а у ящірок – ні;

-         у змій особлива будова щелеп, що дозволяє їм сильно розтягуватися.

-          

2. Чим вуж відрізняється від гадюки? (таблиця на мультимедійному екрані)

Ознаки для порівняння

Вуж

Гадюка

Наявність жовтих плям на голові

 

 

Форма голови

 

 

Наявність зигзагоподібного малюнку на спині

 

 

Місце існування

 

 

Основна їжа

 

 

 

 

 

 

3. Яке значення в екосистемах та в житті людини мають плазуни?

                                          Значення плазунів 

в екосистемах:                                                      в житті людини:

- важливий компонент екосистем;                    - отрута змій-джерело лікарських засобів;

- одна з ланок ланцюгів живлення;                            - вживають в їжу;

- регулюють кількість гризунів.                        - шкіряні вироби;

- розводять у неволі (серпентаріях).

4. Чи знадобляться знання, отриманні на уроці в житті?

 

VІ. Домашнє завдання: §41- вивчити; повторити §36-40;

 Творче завдання: скласти тестові завдання, кросворди, ребуси до теми «Плазуни», «Земноводні».



Создан 10 янв 2013



 
Що є благо? Знання. Що є зло? Незнання. Хто розумний, той, виходячи з обставин, одне заперечить, а інше обере. (Сенека)